slide1 - Galerie slider
slide3 - Galerie slider
slide2 - Galerie slider
slide5 - Galerie slider

Campionatul Judeţean de Baschet Amator Covasna, ultima partidă din cadrul turului , ediția 2017-2018

Campionatul Judeţean de Baschet Amator Covasna

Miercuri 28 februarie 2018, în Sala de Sport a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe, s-a jucat ultima partidă din cadrul turului Campionatului Judeţean de Baschet Amator Covasna (CJBACv), ediţia 2017-2018.
*- un joc mai putin disputat.
De la ora 20.00, s-a disputat meciul dintre echipa Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni (MNCR) și Drink Team (DT).
Componenţa echipelor:
MNCR: Chiricescu Andrei, Neagoe, Neagu, Soare, Buzea, Socaciu, Stanciu, Oltean și Moldovan.
Háromszék: Bărburiceanu, Siska, Virág, György, Buzdoso, Bokor și Benkő
Start perfect pentru echipa MNCR care a preluat conducerea la jumătatea primului sfert cu scorul de 11-0. Echipa DT a reușit să gestioneze mai bine faza de atac și la finalul primului sfert scorul pe tabelă era de 16-9 pentru echipa MNCR. În sfertul al doilea, ambele echipe au marcat puține puncte, jocul s-a echilibrat și scorul înregistrat era de 24-17 pentru echipa MNCR.
În sfertul al treilea echipa MNCR a jucat foarte bine în ambele compartimente, atac-apărare, și a reuşit să marcheze 21 de puncte. Pe fondul ratărilor neforțate ale echipei DT, care a înscris în acest sfert numai 4 puncte, rezultatul pe tabela de marcaj indica scorul de 45-20 în favoarea echipei MNCR, la finalul acestui sfert.
În ultimul sfert al partidei, echipa MNCR a gestionat bine avantajul de pe tabelă și nu a accelerat faza de atac. Echipa DT a forțat egalarea, dar nu a reușit să marcheze puncte suficiente pentru a trimite partida în prelungiri.
La fluierul final al arbitrilor, rezultatul pe tabelă indica scorul de 53-39 în favoarea echipei MNCR. Victorie meritată a echipei MNCR care îi asigură în acest moment ocuparea unui loc fruntaș în clasamentul CJBACv.
La finalul turului de campionat, echipa MNCR acumulează 15 puncte (6 victorii și 3 înfrângeri), 515 puncte marcate și 397 puncte primite.